Optyk Pan Hilary Słupsk | Różnice między optykiem a optometrystą

Przejdź do zawartości strony Przejdź do menu
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
2021-07-24

Zapewne nie każdy z nas wie, że naszym wzrokiem może zajmować się kilku specjalistów. Stąd pojęcia związane z tym pojawiają się często zamiennie, a te nieco trudniejsze właściwie wcale. Optyk, okulista i optometrysta, to zdecydowanie najpowszechniejsze i najważniejsze z nich. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo się różnią i że ich znaczenie dla naszego wzroku będzie różne?

Jak rozróżnić specjalistów od wzroku?

Optyk jest osobą, do której udajemy się z receptą na okulary, którą wystawił nam okulista. Jego zadaniem jest dokładne wykonanie szkieł i umieszczenie ich w oprawkach -  tak, aby zapewniały nam dobre widzenie i komfort. Receptę może wystawić również optometrysta. Optyk zajmuje się samymi okularami, gdy konieczna jest ich konserwacja czy naprawa, to udajemy się właśnie do niego. Może on również przeprowadzić wymianę szkieł w oprawkach, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednak niektórzy optycy posiadają uprawnienia optometrysty, co daje im możliwość dopasowania odpowiedniej mocy szkieł dla danego pacjenta.

Optometrysta z kolei może przeprowadzać badanie wzroku i zalecać korekcję nadwzroczności, krótkowzroczności czy astygmatyzmu zarówno w formie okularów korekcyjnych, jak i soczewek kontaktowych po odpowiednim doborze. W trakcie badania optometrycznego oceniane są również funkcje wzrokowe oraz widzenie obuoczne, które wpływają na jakość i komfort naszego widzenia. W przypadku wstępnego rozpoznania stanu chorobowego (np. jaskry, zaćmy czy zapalenia spojówek czy retinopatii cukrzycowej) zaleci dodatkowo rozszerzenie diagnozy u okulisty. Optometryści często pracują w salonach optycznych, gdzie pomagają w dobraniu najlepszych okularów. Optyk również może być optometrystą po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji zawodowych.

Co jeszcze różni te profesje?

Warto również zauważyć, że optometryści poza dobraniem odpowiedniej formy korekcji wad wzroku, mogą prowadzić rehabilitację widzenia oraz odpowiednie ćwiczenia w przypadku wystąpienia wybranych zaburzeń, w szczególności zeza i niedowidzenia. Rehabilitacja ta, zwana również terapią widzenia, jest istotna nie tylko dla prawidłowego rozwoju widzenia, ale również dla zapewnienia jak najlepszych warunków do nauki. Dlatego też warto odwiedzić gabinet optometryczny z dzieckiem przed rozpoczęciem roku szkolnego. Z pewnością takich uprawnień nie ma optyk, który właściwie wyłącznie zajmuje się naszymi okularami od strony technicznej. Podczas gdy optometrysta dobiera je do naszych potrzeb i dba, aby codzienne korzystanie z nich było jak najbardziej komfortowe.

 

Powrót na początek strony